20.06.2021 14:00

kõik sündmused

Näituse lõpetamine | Taganemisteeta. Kohaloluharjutus

Näituse lõpetamine | Taganemisteeta. Kohaloluharjutus

Jaanipäevaeelsel nädalavahetusel jõuab lõpule näitus “Taganemisteeta. Kohaloluharjutus” – see on viimane võimalus osa võtta näituse ringkäikudest ja filmiprogrammist “Sa jooksed. Igaüks on auklik“. Teine linastusõhtu toimub 20. juunil algusega kell 17.00, millele järgneb filmiprogrammi kuraatori Piibe Kolka modereeritud vestlus, milles osalevad antropoloog Eeva Kesküla, näituse üks kunstnikest Marit Mihklepp ning kuraatorid Ann Mirjam Vaikla ja Saskia Lillepuu. Vestluse koondavaks teemaks on ‘rütm’ – ökoloogilised, töised, igapäevased, kehalised rütmid. Kuidas erinevate olemise rütmidega suhestuda? Mis võimustruktuure erinevad rütmid väljendavad? Kuidas need muunduvad? Kas ja kuidas saame elu korraldavaid rütme valida?

Õhtu jätkub Sillamäelt pärit muusikute Analogue Quattro rütmis!

Pühapäev 20.06 
14:00 – 15:00 Kuraatorituur, inglise keeles. Tuuri viivad läbi näituse kuraatorid Saskia Lillepuu ja Ann Mirjam Vaikla.
15:15 – 16:00 Teose “surmaaed” külastus, inglise keeles
17:00 – 19:00 Filmiprogramm “Sa jooksed. Igaüks on auklik”, 2. linastusõhtu. Filmid on erinevates keeltes, eesti-, vene- ja ingliskeelsete subtiitritega.
Õhtu jätkub Sillamäelt pärit muusikute Analogue Quattro rütmis!

EEVA KESKÜLA on antropoloog, kes on teinud välitöid Uus-Meremaal, Eestis, Kasahstanis ja Tais. Põhiliselt on ta keskendunud etnilise identiteedi ja sotsiaalse klassi muutustele endises Nõukogude liidus, uurides kaevanduskogukondi Karaganda söekaevanduspiirkonnas Kasahstanis ja Kohtla-Järvel Eestis. Sellest välitööst kujunes välja ka tema laiem huvi erinevate töötegemise viiside vastu ning kuidas tööga soetud väärtusedd ja eetika põimuvad töötamise kehaliste praktikate ning ajaliste rütmidega. Hetkel uurib ta seda asukohast sõltumatute virtuaaltöötajate näitel.

MARIT MIHKLEPP on eesti kunstnik, kes elab praegu Madalmaades. Ta töötab koos enam-kui-inimeste kehade ja kujutlusvõimega, proovides puutuda kokku tajumatuga – olgu see liiga aeglane, liiga väike või liiga kaugel. Mikroobsete organismide, puude ja inimloodud esemetega koostööst on sündinud osaluskogemused, videoteosed, performance’id ja tekstipõhised teosed. Tema värskemate huvide hulka kuulub kivide kuulamine. Marit osaleb näitusel kohaspetsiifiliselt loodud teosega “Mineraalsed igaühed” (2021).

SASKIA LILLEPUU ühendab oma loomingus antropoloogilise tundlikkuse, kureerimise ja kirjutamise, otsides puutepunkte antropoloogia ja kaasaegse kunsti vahel. Praegu huvitab teda, kuidas inimesed üleilmset ökoloogilist kriisi tajuvad, sellega toime tulevad, sellele lahendusi otsivad ja milliseid katsumusi see inimestele nende harjumuspärases elus valmistab. Tema kaaslased selles uurimistöös on posthumanistlikud mõtlejad ja mittenormatiivne kehaline tunnetus. 

ANN MIRJAM VAIKLA on kunstnik ja kuraator, kes on alates 2017. aastast juhtinud Narva kunstiresidentuuri (NART). Visuaalset ja etenduskunsti ühendava praktikaga on ta üles astunud mitmesugustes kontekstides – galeriides, teatrites ja avalikus ruumis – nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. CEC ArtsLinki stipendiaadinauurib ta sotsiaalse skulptuuri rolli ja potentsiaali. Oma uurimistöös, mis ammutab inspiratsiooni kogemusest NARTis, tegeleb ta peamiselt kogukonda kaasavate kuraatoriprojektidega.

PIIBE KOLKA on filmitegija, -vaataja ja kunstnik, keda huvitab filmi kui suhteliselt noore kunstivormi  hargnev potentsiaal ja segunemine teiste kunstivormidega. Teda huvitab kunstnikufilm kui isiklik ja avastav praktika, milles on ruumi eksperimentidele ja mis samas uurib filmivormi audiovisuaalset, ajalist ja rütmilist eripära. Esitades vaheldumisi küsimusi „mis juhtub?“ ja „kuidas on?“, huvitub ta kohalolemise tunde intensiivsusest filmides ja selle mõtestamisest. Ta on töötanud New Yorgis dokumentaalide ning mängu- ja kunstnikufilmide operaatori ja monteerijana.

Filmiprogrammi toetavad Briti Nõukogu Eestis, Eesti Filmi Sihtasutus, NomadIT.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Briti Nõukogu Eestis, Nordic Culture Fund, Frame Contemporary Art Finland, Eesti Kunstiakadeemia, Narva Gate, Eesti Kultuuriministeerium, NomadIT, Tallinna Kunstihoone, Stroom Den Haag.

Näitus on avatud: E, T, L 11-17; R, P 12-19; (K, N suletud)

Sissepääs tasuta!
Foto: “triivides kollase tähelepanuga tassidel” Vera Anttila