
____
Narva kunstiresidentuurist pooleteise kilomeetri kaugusel asub Kulgu piirkond, mis kutsutakse ka Narva Veneetsiaks. See on Narva veehoidla äärel asuv kanalite süsteem koos paadigaraažidega. Garaažid on midagi enamat kui lihtsalt paadikuurid – seal elavad inimesed, seal on saunad ja peod. Seal on kogukond, kellele meeldib kala püüda ja veeta aega vee läheduses.
2022. aasta suvel viis Narva Kunstiresidentuur edukalt läbi Narva Veneetsias projekti “NARTi VENEETSIA SAATKOND”. Selle projekti elluviimiseks rentis NART kahte ruumi – garaaži ja klubihoone esimese korrust. Meeskond koristas ja renoveeris need ruumid ning valmistas need ette rahvusvaliste kunstnike vastuvõtmiseks.
Residentide leidmiseks korraldati avatud konkurss. Residente valis välja žürii, kuhu kuulusid Anders Härm, Diana Tamane, Johanna Rannula ja Kulgu paadigaraažide ühistu esindajad.
Projekti raames tõid Kulgusse oma julged projektid viis kunstnikku üle maailma. Hooajal jooksul toimusid Narva Veneetsias erinevad üritused, kohtumised, kontserdid, kus kunstnikud ja kohalikud elanikud said üksteisega lähemalt tutvuda ning teada erinevatest kunstiprojektidest.
____

KUNSTNIKUD
Enrique Roura (Mehhiko/Norra) 11.06 – 21.08.2022
Enrique projekt Veneetsia saatkonnas tõi inimesi kokku nii, et ta ehitas õuahju ja küpsetas leiba. Tema residentuur Kulgus kestis 5 nädalat. «Selle ahju ehitamise teekond on olnud pikk ja kurnav, pidin oma keha viimse piirini pingutama. Mõnikord olen tundnud, et olen oma ambitsioonidesse eksinud ja uppunud, kuid kohalike inimeste külalislahkus ja suuremeelsus, kes on mind tööd tehes näinud, on tõstnud mu vaimu. Mahlane arbuusitükk, külm õlu või kuum saun pärast rasket tööpäeva on aidanud mul tööd jätkata,” ütles Enrique. Ta lisas, et kohalikud inimesed tundsid protsessi edenemise vastu alati siirast huvi, laenasid tööks tööriistu ja lihtsalt toetasid. 20. augustil oli Veneetsia saatkonnas kogukonnapäev ja Enrique sai ahju katsetada ja ehtsat leiba valmistada – valmis 19 pätsi leiba.
Maurin Bizig (Šveits) 25.07 – 01.09.2022
Narva Kulgus oli Maurini projektiks suure puidust skulptuuri loomise. Maurini puuskulptuuril on lisaks esteetilisele naudingule ka praktiline funktsioon – neid saavad hiljem kasutada kõik ümbruskonna elanikud. Selle tulemusena ehitas Maurin Enrique ahju kõrvale puust varikatuse. Öösiti aga ja varajastel hommikutundidel käis Maurin pildistamas Narva valgust ja värve. Residentuuri lõpus koostas ta väikese fotonäituse.
Elizabeth Guerrero (Mehhiko/Holland) 15.08 – 05.09.2022
Ta on teadlane, raadio- ja helilooja, kes asub Mehhikos ja Amsterdamis. Tema töö on keskendunud kohapõhistele kunsti- ja heliprojektidele, mis on ka kogukonnale suunatud. Kulgus valmistas ta ette tuuri, mis viis inimesi “Narva Veneetsia” helide ja lugude juurde. Elizabeth kogus helisid nii vee kohal kui ka all, samuti suhtles paljude kohalike elanikega, kogus nende mõtteid ja lugusid selle koha kohta ning lõi neist erakordse heliseikluse. Kuula helirännakut “Suvepäev Kulgus” https://on.soundcloud.com/bKbn (vene keeles, mõned osad inglise keeles).
Kevin Molloy (Iirimaa/Eesti) 06.07 – 19.07.2022
Kevin on audiovisuaalne etnograaf ja muusik. Iirimaalt pärit Kevin lõpetas õpingud muusikatehnoloogia ja audiovisuaalse antropoloogia alal. Narvas viibides lõi Kevin audiovisuaalse lühifilmi, mis näitab Kulgu piirkonda selle igapäevaelu kontekstis. Eesmärk on lihtne – dokumenteerida kogukonda. Ta näitab Kulgut ilma kommentaarideta, võimaldades seega vaatajal kogeda asukohta justkui seal viibides.
Mohar Kalra (USA) 1.09 – 25.09.2022
Mohar on USAst pärit kunstnik ja uurija, kes süveneb Narva Veneetsia helimaastikusse, ja vaatleb, kuidas keskkonnahelid mõjutavad inimesi, loomi ja taimi. Ta lõi kolm interaktiivset skulptuuri – mustkure, valgeselg-kirjurähni ja euroopa rohekonna –, millega inimesed saavad suhelda ja nende üle mõtiskleda. Selle nimi on “Kulgu kogukonnaraadio”. Interaktiivne kogukonna raadio töötas Narvas Veneetsias 2022. aasta septembris-oktoobris.

AVALIKUD ÜRITUSED
Projekt hõlmas mitmeid nii kohalikele elanikele kui ka laiemale avalikkusele avatud suurüritusi, nagu NART saatkonna lahtiste uste päev ja Narva Veneetsia kogukonnapäev. Külalised said tutvuda “saatkonna” residentide projektidega, samuti nautida kohalikku õhkkonda ja kohalike elanike külalislahkust. Toimusid ka muud üritused – Maurini ja Elisabethi projektide esitlused, samuti muusika- ja linnakultuurifestivali Station Narva üks osa, kus Enrique tehtud ahjus küpsetati pitsat 200 inimesele ning kohalikud elanikud kostitasid kõiki kalasupiga.

UURIMISTÖÖ
Projekti partneriteks on Tallinna Ülikooli teadur Tarmo Pikner, üliõpilane Valeria Jermakova ja projekti eestvedaja Jana Levitina. Nad hoiavad projektil tähelepanelikult silma peal, uurides selle mõju nii tegevuse ajal kui ka pärast lõpetamist. Nende uuringute tulemusena valmis brošüür Kulgu ajalehe kujul, vaata lähemalt siin. Ajalehte saab osta residentuuris 2 euro eest.
____
See projekt toimub koostöös British Council’iga Eestis, mis on osa programmist People to People Cultural Engagement. Lisainfot leiab Briti Councili töö kohta Eestis aadressil www.britishcouncil.ee.











