Veneetsia

____

Narva kunstiresidentuurist pooleteise kilomeetri kaugusel asub Kulgu piirkond, mis kutsutakse ka Narva Veneetsiaks. See on Narva veehoidla ääres asuv kanalite süsteem koos paadigaraažidega. Garaažid on midagi enamat kui lihtsalt paadikuurid – seal elavad inimesed, seal on saunad ja peod. Seal on kogukond, kellele meeldib kala püüda ja veeta aega vee läheduses.

2022. aasta suvel viis Narva Kunstiresidentuur edukalt läbi Narva Veneetsias projekti “NARTi VENEETSIA SAATKOND” ning projekt naaseb 2023. aasta suvel!

Žürii koosseisus Johanna Rannula, Mattias Malk, Elisabeth Guerrero ja Ionel Lehari on välja valinud juba 5 kunstnikku, kes tutvuvad Kulgu kandiga ja viivad ellu oma sellega otseselt seotud kunstiprojekte. Narva Veneetsias toimuvad läbi hooaja seltskondlikud üritused, kohtumised, kontserdid, kus kunstnikud ja kohalikud elanikud saavad üksteisega lähemalt tutvuda ning teada erinevatest kunstiprojektidest.

____

KUNSTNIKUD

Maksym Kozlov (Prantsusmaa) 12.06 – 2.07.2023

Prantsusmaal elava ukraina kunstnikuna uurib Maksym erinevate kunstivaldkondade ristumiskohti. Oma kunsti kaudu püüab ta luua dialoogi vaatajate ja enda loodud multisensoorse kogemuse vahel.

Maksymi projekti eesmärk on ehitada oma kätega Kulgu piirkonnas viikingilaeva. Selleks kasutab ta traditsioonilisi materjale ja meetodeid, uurides Eesti ja Lääne-Euroopa viikingite ajaloo seoseid. Kaasates kohalikku kogukonda, viib Maksym läbi harivaid seminare, kus ta räägib Skandinaavia viikingite ajaloost ja laevaehitustehnikast.

Leri Matehha (Iisrael) 26.06 – 23.07.2023

Leri on Iisraelist pärit kunstnik. Ta püüab oma uurimis- ja filmitöös ühendada sotsiaalseid maastikke ja isikliku mälu sensuaalsust ning otsida lugusid, mis teevad nähtavaks ebatavalisi ajaloolisi fakte.

Tema Narva Veneetsia residentuuri ajal avab ta koos isa Eduardiga ajutise koššerviinavabriku. Lisaks korraldab ta traditsiooniliseid shabbati õhtusööke, selleks et tutvustada kohalikele juudi kultuuri.

Frans van Hoek (Lõuna-Aafrika/ Holland) 9.07 – 2.08.2023

Frans van Hoek on Haagis elav kunstnik. Kuna ta on sündinud ja üles kasvanud Karoo kõrbes, uurib tema praktika nähtusi mitme ajalise läätse kihistamise teel. Füüsika ja psühholoogia taustaga Frans püüab neid jõude integreerida kohaspetsiifilise praktika kaudu.

Narva Veneetsias ehitab Frans camera obscura vaatega veehoidlale, mis toimib Eesti ja Venemaa vahelise piirina. Välismaailma elav pilt katab seinad, põranda ja lae, tuues jõe teise kalda intiimsesse sotsiaalsesse keskkonda. Luues Narva jaoks üliolulise ümberdefineerimise ajal ruumi, kus seada kahtluse alla suhted sisemise ja välise vahel.

Marijonas Verbel (Leedu) 10.08 – 22.08.2023

Marijonas Verbel on Leedust pärit kunstnik, kelle fookuses on tekstiilikunst, käsitöö ja kunstiharidus, ning on inspireeritud kudumisest, rutiinidest ja sünesteesiast. Ta püüab leitud esemeid ja materjale maksimaalselt taaskasutada. Nii rõhutab ta mitte ainult lõpptulemust, vaid ka protsessi ja loomist. Tema looming ja töötoad seovad niite ja mängulisust.

Marijonas korraldab Narvas kaks kudumise töötuba: üks keskendub kangastelgedeta kudumisele ja teine korvide punumisele. Inspiratsioon töötubade korraldamiseks tuli, kui kunstnik saabus residentuuri ilma kangastelgedeta. Elades väikeses konteineris, mida ümbritseb metsik rohi, tekkisid küsimused: “kuidas kududa võimalikult väheste vahenditega? Ning kuidas saada inspiratsiooni ümbritsevast keskkonnast?”

Tim Sullivan (Suurbritannia) 20.07 – 30.08.2023

Tim on Ühendkuningriigist pärist kunstnik, kirjanik ja kunstiõppejõud, kes töötab fotograafia ja filmi alal. Praegusel hetkel huvitab teda üha enam kaasaegne ja ajalooline maa ning meie koht nendes. 

Tema aeg Narva Veneetsias kulub jõest ja jõe kaldalt leitud esemete arhiivi ülesehitamisele, mida tutvustatakse väljaandes koos portree- ja maastikuuuringute sarjaga. Tema panus sellesse projekti tuleneb tema jätkuvast tööst piirialade esindamisel; selle residentuuri jaoks soovib ta aga hõlbustada arhiivi koostamist, mille sisu määrab kogukond.

AVALIKUD ÜRITUSED

Suve jooksul toimub Narva Veneetsias palju erinevaid üritusi, mis on otseselt seotud kunstnike projektidega. Hooaja avamine toimub Kulgul, kus kohalikud saavad projektiga tutvuda ja mõnede kunstnikutega suhelda. Juunis jutustab Maksym viikingite ajaloost ja viib läbi meistriklassi, kuhu on oodatud kõik huvilised. Leri tutvustab kodupiiritusevabrikut ja korraldab Shabbati õhtusööke.

Frans liitub temaga juulis ja näitab, kuidas kodus ise kaamera obscura teha. Augusti alguses esitleb Giuseppe oma projekti – postkaartide sarja Narva Veneetsiast ning Tim lõpetab hooaja Kulgu arhiivi näituse koostamisega.


____

See projekt toimub koostöös British Council’iga Eestis, mis on osa programmist People to People Cultural Engagement. Lisainfot leiab Briti Councili töö kohta Eestis aadressil www.britishcouncil.ee.

____

2022 aastal töötasid Narva Veneetsias samuti 5 kunstnikku.

Enrique Roura (Mehhiko/Norra) ehitas Kulgus avaliku ahju. Maurin Bisig (Šveits) ehitas Enrique ahju kõrvale puukuuri ja tegi ka väikese fotonäituse. Elisabeth Guerrero (Mehhiko/Holland) valmistas ette ringkäigu Narva Veneetsia helidest ja lugudest, mida saab kuulata siit https://on.soundcloud.com/bKbn (vene keeles, osad inglise keeles). Kevin Molloy (Iirimaa/Eesti) tegi lühikese audiovisuaalse filmi, mis näitab Kulgu piirkonda oma igapäevaelu kontekstis. Mohar Kalra (USA) lõi kolm interaktiivset skulptuuri – mustkurk-tuuker, valgeselg-kirjurähn ja euroopa roheline konn – nimetades seda “Kulgu Public Radio”, mis töötas 2022. aasta septembris-oktoobris Narva Veneetsias.