Veneetsia

____

Narva kunstiresidentuurist pooleteise kilomeetri kaugusel asub Kulgu piirkond, mis kutsutakse ka Narva Veneetsiaks. See on Narva veehoidla ääres asuv kanalite süsteem koos paadigaraažidega. Garaažid on midagi enamat kui lihtsalt paadikuurid – seal elavad inimesed, seal on saunad ja peod. Seal on kogukond, kellele meeldib kala püüda ja veeta aega vee läheduses.

2022. aasta suvel alustas Narva Kunstiresidentuuri projekti “NARVA VENEETSIA SAATKOND”. 2024. aastal on see juba toimumas kolmandat hooaega! Narva Veneetsias toimuvad augustikuus üritused, kus kunstnikud ja kohalikud elanikud saavad üksteisega lähemalt tutvuda ning teada erinevatest kunstiprojektidest.

Narva Veneetsia 2024. aasta loomeresidentuuris osaleb kolm kunstnikku, kes viivad oma imelised projektid ellu augusti jooksul. Nad elavad Kulgus Kreenholmi pumpla territooriumil asuvas “Saatkonnas”, mis on alates 2024. aastast projekti uueks koduks.

NARTi Narva Veneetsia saatkonna meeskonda kuuluvad Marco Manfredino, Daria Morozova, Anna Škuratova, Eva Berzin, Jelena Tšekulajeva, Johanna Rannula.

Residentuuriprogrammi eest vastutab Daria (+37255592135, daria.morozova@artun.ee).
Ürituste programmi juhib Anna (+37256214323, annashkuratova93@gmail.com).

____

Selles loomeresidentuuris osaleb kolm kunstnikku, kes viivad oma imelised projektid ellu 2024. aasta augusti jooksul – Mimi Dearing (Suurbritannia), August Honoré Rønne (Taani), Jila Svicevic (Ungari-Serbia). Kunstiresidendid valis välja ekspertidest koosnev žürii, kuhu kuuluvad Tallinnas tegutsev maalikunstnik, EKA maaliosakonna juhataja ja dotsent Kristi Kongi, Narva Kunstikooli õpetaja ja aktiivne kunstnik Irina Sopina, Narva Veneetsia saatkonna projektimeeskonna esindaja ja kunstnik Daria Morozova ning Kulgu kohaliku kogukonna esindaja Vladislav Simenok.



Mimi Dearing (Suurbritannia)
Ta on kunstnik ja loovprodutsent, keda hinnatakse mänguliste ja osalusinstallatsioonide eest. Tema teosed innustavad ja kaasavad tihti kohalikke kogukondi. Mimi projekt “Me avame teile oma käed” on varjuskulptuur, mis edastab ühtsuse ja kuuluvuse sõnumit. Ta edendab kultuuridevahelist dialoogi ja muudab avalikud ruumid elavateks ja kaasahaaravateks keskkondadeks.

August Honoré Rønne (Taani)
Augusti väljendusvahenditeks on  video, graafika ja skulptuur. Tema projekt “Tuleviku lipp” hõlmab pakutrükitöötube, kus Kulgu kogukond loob signaalilipud. Töötubade kaudu soovib August tugevdada inimeste vahelisi kontakte ja peegeldada ühistu isetegemisvaimu, muutes Kulgu loomingulisuse ja sotsiaalse vabaduse varjupaigaks.

Jila Svicevic (Ungari-Serbia)
Ta on Ungari-Serbia päritolu interdistsiplinaarne kunstnik, kes tegeleb sotsiaal-ökoloogiliste teemadega. Tema projekt “Kinni peetud Kulgus” koosneb pimedas helendavatest kalavõrkudest, mis rõhutavad kogukonna kalapüügipärandit. See interaktiivne installatsioon kutsub kohalikke kinnitama võrkudele oma esemeid ja mälestusi, ergutades mõtlema kultuuri ja keskkonna läbipõimitusele.


ÜRITUSED 2024


2.08 kell 18.00 Narva Veneetsia kunstniku Mimi Dearingu (Suurbritannia) varjude joonistamise töötuba NARTis (Joala 18)

6.08 kell 18.00 Mimi Dearingu installatsiooni “We open our arms to you” esitlus ja kanuutuur Veneetsia kanalitel

7.-10.08 kell 14:00-18.00 Taani kunstniku August Roenne puidutrüki töötoad

11.08 kell 15.00 August Roenne teose “Flag of a Time to Come” avamine ja kanuutuur Veneetsia kanalitel

17.08 kell 18.00 Jila Svicevic kaasava kunstiinstallatsiooni “Captivated in Kulgu” avamine ja kanuutuur Veneetsia kanalitel. NB! Järgmisel päeval, 18.08 on kõik oodatud installatsiooni täiendama.

Narva Veneetsia Saatkonnas (Remmelga tee 8) toimuvad terve kuu jooksul avatud töötoad itaalia arhitekti Marco Manfrendinoga ja teiste abilistega, kus koos õpitakse säästliku ehituse viise ja luuakse kunstidaatšat. Töötoad toimuvad neljapäeviti ja pühapäeviti kell 16.00-18.00. Kuupäevad on 4.08, 8.08, 11.08, 15.08, 18.08, 22.08, 25.08, 29.08, 30.08. Mõned töötoad toimuvad ka septembrikuus!

Hooaja lõpuürituse septembri alguses kuulutame välja peatselt!

2023

2023. aasta suve jooksul toimus Narva Veneetsias palju erinevaid üritusi. Juunis jutustas Maksym viikingite ajaloost ja viis läbi meistriklassi. Leri tutvustas destilleerimise protsesse ja korraldas Shabbati õhtusööke. Frans näitas, kuidas saab ise kaamera obscura teha. Tim lõpetas hooaja Kulgu arhiivi näituse koostamisega. Kunsntikud valis välja žürii koosseisus Johanna Rannula, Mattias Malk, Elisabeth Guerrero ja Ionel Lehari.

Maksym Kozlov (Prantsusmaa) 12.06 – 2.07.2023

Prantsusmaal elava ukraina kunstnikuna uurib Maksym erinevate kunstivaldkondade ristumiskohti. Oma kunsti kaudu püüab ta luua dialoogi vaatajate ja enda loodud multisensoorse kogemuse vahel.

Maksymi projekti eesmärk on ehitada oma kätega Kulgu piirkonnas viikingilaeva. Selleks kasutab ta traditsioonilisi materjale ja meetodeid, uurides Eesti ja Lääne-Euroopa viikingite ajaloo seoseid. Kaasates kohalikku kogukonda, viib Maksym läbi harivaid seminare, kus ta räägib Skandinaavia viikingite ajaloost ja laevaehitustehnikast.

Leri Matehha (Iisrael) 26.06 – 23.07.2023

Leri on Iisraelist pärit kunstnik. Ta püüab oma uurimis- ja filmitöös ühendada sotsiaalseid maastikke ja isikliku mälu sensuaalsust ning otsida lugusid, mis teevad nähtavaks ebatavalisi ajaloolisi fakte.

Tema Narva Veneetsia residentuuri ajal avab ta koos isa Eduardiga ajutise koššerviinavabriku. Lisaks korraldab ta traditsiooniliseid shabbati õhtusööke, selleks et tutvustada kohalikele juudi kultuuri.

Frans van Hoek (Lõuna-Aafrika/ Holland) 9.07 – 2.08.2023

Frans van Hoek on Haagis elav kunstnik. Kuna ta on sündinud ja üles kasvanud Karoo kõrbes, uurib tema praktika nähtusi mitme ajalise läätse kihistamise teel. Füüsika ja psühholoogia taustaga Frans püüab neid jõude integreerida kohaspetsiifilise praktika kaudu.

Narva Veneetsias ehitab Frans camera obscura vaatega veehoidlale, mis toimib Eesti ja Venemaa vahelise piirina. Välismaailma elav pilt katab seinad, põranda ja lae, tuues jõe teise kalda intiimsesse sotsiaalsesse keskkonda. Luues Narva jaoks üliolulise ümberdefineerimise ajal ruumi, kus seada kahtluse alla suhted sisemise ja välise vahel.

Marijonas Verbel (Leedu) 10.08 – 22.08.2023

Marijonas Verbel on Leedust pärit kunstnik, kelle fookuses on tekstiilikunst, käsitöö ja kunstiharidus, ning on inspireeritud kudumisest, rutiinidest ja sünesteesiast. Ta püüab leitud esemeid ja materjale maksimaalselt taaskasutada. Nii rõhutab ta mitte ainult lõpptulemust, vaid ka protsessi ja loomist. Tema looming ja töötoad seovad niite ja mängulisust.

Marijonas korraldab Narvas kaks kudumise töötuba: üks keskendub kangastelgedeta kudumisele ja teine korvide punumisele. Inspiratsioon töötubade korraldamiseks tuli, kui kunstnik saabus residentuuri ilma kangastelgedeta. Elades väikeses konteineris, mida ümbritseb metsik rohi, tekkisid küsimused: “kuidas kududa võimalikult väheste vahenditega? Ning kuidas saada inspiratsiooni ümbritsevast keskkonnast?”

Tim Sullivan (Suurbritannia) 20.07 – 30.08.2023

Tim on Ühendkuningriigist pärist kunstnik, kirjanik ja kunstiõppejõud, kes töötab fotograafia ja filmi alal. Praegusel hetkel huvitab teda üha enam kaasaegne ja ajalooline maa ning meie koht nendes. 

Tema aeg Narva Veneetsias kulub jõest ja jõe kaldalt leitud esemete arhiivi ülesehitamisele, mida tutvustatakse väljaandes koos portree- ja maastikuuuringute sarjaga. Tema panus sellesse projekti tuleneb tema jätkuvast tööst piirialade esindamisel; selle residentuuri jaoks soovib ta aga hõlbustada arhiivi koostamist, mille sisu määrab kogukond.

2022



2022 aastal töötasid Narva Veneetsias samuti 5 kunstnikku.

Enrique Roura (Mehhiko/Norra) ehitas Kulgus avaliku ahju. Maurin Bisig (Šveits) ehitas Enrique ahju kõrvale puukuuri ja tegi ka väikese fotonäituse. Elisabeth Guerrero (Mehhiko/Holland) valmistas ette ringkäigu Narva Veneetsia helidest ja lugudest, mida saab kuulata siit https://on.soundcloud.com/bKbn (vene keeles, osad inglise keeles). Kevin Molloy (Iirimaa/Eesti) valmistas ette lühikest audiovisuaalset filmi, mis näitab Kulgu piirkonda oma igapäevaelu kontekstis. Mohar Kalra (USA) lõi kolm interaktiivset skulptuuri – mustkurk-tuuker, valgeselg-kirjurähn ja euroopa roheline konn – nimetades seda “Kulgu Public Radio”, mis töötas 2022. aasta septembris-oktoobris Narva Veneetsias.

Hooaja lõpus ilmus Kulgu Õhtuleht kolmes keeles.

____

See projekt toimub koostöös British Council’iga Eestis, mis on osa programmist People to People Cultural Engagement. Lisainfot leiab Briti Councili töö kohta Eestis aadressil www.britishcouncil.ee.

____