Kunstnikud on kohal

NART esitleb Narvas uut ambitsioonikat projekti, mis on algatatud Briti Nõukogu toetusel. Meie eesmärk on suurendada kaasaegse kunsti kättesaadavust ja kohalolekut Narvas ja Narva-Jõesuus. Pärast avatud üleskutse väljakuulutamist erinevatel hariduspraktikatel põhinevas tellimiskunstiprojektis osalemiseks valis žürii välja kolm kunstnikku – Helena Atkin, Daria Titova ja Liisbeth Horn. 1000€ suurune grant ja 700€ suurune eelarve kunstiteose valmimiseks on igale kunstnikule ette nähtud. „Kunstnikud on kohal“ projekt toimub 2025. aasta kevadel.

Konkursi võitjad valis välja neljaliikmeline žürii, kuhu kuulusid Tallinna Kunstihoone kultuuri- ja haridusprogrammide kuraator Olesja Katšanovskaja-Münd, Eesti Kunstiakadeemia graafika osakonna professor ja juhataja Liina Siib, Narva Eesti Keele Maja õpetaja Pille Maffucci ning Narva Kunstiresidentuuri juhataja Johanna Rannula.

Žürii sõnul oli taotlejate tase kõrge ning Eesti kunstnike siiras huvi Narva noortega kohtuda oli meeldiv üllatus. Valiku tegemine polnud lihtne, kuid kolm kunstnikku jäid selgelt silma. Nädalase residentuuri ja stipendiumi pälvisid Helena Atkin, Daria Titova ja Liisbeth Horn.

Helena Atkin on briti-eesti helilooja ja etenduskunstnik, kelle looming keskmes on muusika. Ta soovib innustada Narva noori ja õpetada neid märkama, et noodikirjal võib olla tähendus ka väljaspool muusikat. Noodikirja saab kasutada nii kriitilise mõtlemise, eneseväljenduse kui ka analüüsimise tööriistana.

Daria Titova kolis kolm aastat tagasi Ukrainast Eestisse ning on selle ajaga hästi kohanenud ja omandanud eesti keele. Tema eesmärk on toetada Ida-Virumaa lapsi, ja tõsta nende enesekindlust eesti keele õppimisel. Daria korraldab tekstiilikunsti töötoa, kus lõikamine, õmblemine ja tikkimine on nii keeleõppe kui ka loomingulise väljenduse vahendiks.

Liisbeth Horn on vabakutseline performance-kunstnik, kelle loomepraktika fookuses on aktsionism. Ta soovib anda oma panuse lõimumisse. Narva noortega töötades kasutab Liisbeth praktilisi ja kaasaegseid kunstihariduse õppemeetodeid. Tema töötubades saab arendada kunstilise uurimise, analüüsi ja dialoogi oskusi.

Projekt “Kunstnikud on kohal” toimub 2025. aasta kevade jooksul ja konkursiga valitakse osalema kolm eestikeelset kunstnikku. Kunstnikud saavad erilise võimaluse teha koostööd Narva ja Narva-Jõesuu kogukonnaga. Nad kasutavad erinevaid hariduslikke ja ja loomingulisi võtteid ning viivad läbi kunsti- ja meediapädevuse töötubasid kohalike koolide õpilastele. Tänapäeval meediast üleküllastunud infoühiskonnas on oluline olla teadlik ja meediapädev. Tuleb mõista, kuidas mingit objekti, tsitaati või pilti saab kontekstist välja rebida ja kasutada hoopis teisiti. Teisisõnu, infot tuleb tajuda ja tarbida kriitikameelega. 

Kunstnike külaskäigud toimuvad tavapäraste koolitundide ajal ja nad saavad neid sisutada oma äranägemise järgi kas töötubade, arutelude, mängude ja meisterdamistega. Kõik tegevused toimuvad eesti keeles, mis on just käimasoleva haridusreformi taustal eriti oluline. Pärast koolikülastusi loovad kunstnikud kunstiteose või installatsiooni, mis peegeldab nende kogemusi. Kunstiteostest saab ka näitus, mis avatakse Narva kunstiresidentuuris maikuus.

NART toetab kogu projekti vältel kunstnikke ja tegevusi. Kunstnike keskis toimuvad vestlused ja arutelud kogemuste vahetamiseks. Samuti on kaasatud haridusspetsialistid, kes pakuvad kunstnikele konsultatsioone ja aitavad külastuste tegevuste planeerimisel. 

Selles projektis osalevad koolid on

– Narva Vanalinna Põhikool

– Kreenholmi Kool

– Narva-Jõesuu Kool

See projekt on inspireeritud mitmest eelkäijast. Lätis viidi edukalt lõpule sarnane projekt, kus 7 huvitatud ja motiveeritud Läti kunstnikku viibisid 6 erinevas koolis (https://artistispresent.lv/) A project called “Kunstnikud kooli” involved an impressive amount of artists and South-Estonian schools(https://www.moks.ee/events/artists-to-schools) . (https://www.moks.ee/events/artists-to-schools) Teine projekt nimega „Kunstnikud koolidesse!“, korraldati riigi sajandaks aastapäevaks.