04.02 - 25.02.2023

kõik sündmused

Maja ajaloo tuurid ja Kreenholmi maketi tutvustus

Maja ajaloo tuurid ja Kreenholmi maketi tutvustus

04.02.23 kell 16:30

25.02.2023 kell 14:00

Narva kunstiresidentuur, Joala 18, Narva

1€

Vene keeles, vajadusel tõlkega

Veebruarikuus viib ajaloolane ja kuraator Denis Jatsenko läbi kaks maja ajaloo tuuri ning tutvustab Fjodor Santsõni Kreenholmi maketti.

Mitu kuud on NARTi meeskond koos Denisiga kogunud informatsiooni Joala tänav 18 asuva endise Kreenholmi direktori maja ajaloo kohta. On uuritud mitte ainult arhiive (nt Narva muuseum ja Rahvusarhiiv), vaid ka kohalike mälestusi. Erinevatel aegadel on hoones tegutsenud lasteklubi, ajaleht, raamatukogu ja palju muud. Kümned Narva inimesed on aidanud meil täita erinevaid lünki hoone ajaloos ja luua sellest terviklikum narratiiv. 

Lisaks tuurile on meil pakkuda tordi peale veel ka üks kirss – NARTis on eksponeeritud kuulsa Narva maketimeistri Šantsõni Kreenholmi majad, et anda aimu, milline nägi välja see piirkond 80 aastat tagasi! Fjodor alustas Kreenholmi maketiga pärast Narva vanalinna maketi valmimist. Kui vanalinna makett on olnud rahvale külastamiseks avatud, siis Kreenholmi maju on näinud väga vähesed. Makett on Narva muuseumi kollektsiooni osa ja laenatud Narva kunstiresidentuurile kuni märtsi teise pooleni.

Projekti toetab Eesti Kultuurkapital.