18.09 - 14.11.2021

kõik näitused

Tunnete portree | NART näitus 2021

Tunnete portree | NART näitus 2021

TUNNETE PORTREE

Kunstnikud: Diana Tamane, Lydia Hannah, Jevgeni Zolotko
Kuraator: Laura Toots

19. september – 14. november 2021
NART – Narva kunstiresidentuur
Joala 18, 20103 Narva

Avatud: T, N–P 11–18 (E, K suletud)
Diana Tamane film “Sama taeva all” on venekeelne / subtiitrid vahetuvad igal täistunnil:
11:00, 13:00, 15:00, 17:00 – eestikeelsed subtiitrid
12:00, 14:00, 16:00 – ingliskeelsed subtiitrid

Näitus tõukub kolme kunstniku tundlikkusest ning eri materjalide ja motiivide käsitlemisoskusest ja vaheldumisest. Diana Tamane, Lydia Hannah ja Jevgeni Zolotko tunnusjooneks on püüdlus teatava vaikuse ning sundimatuse poole. Nende kõigi looming näitab, kuidas tühjus või puudus saab muutuda kohaloluks, millekski tahkeks ja tugevaks. Nende loomingule omased kordused, kas siis sisulised või vormilised, rõhutavad inimlikke korduvaid püüdlusi. 

13. sajandi Pärsia luuletaja ja õpetlase Rumi sõnul on inimolemine võrreldav võõrastemajaga, kuhu tunnete näol saabuvad igal hommikul uued külalised. Nad on alati muutumises ja mis peamine, alati mööduvad. Kõiki külalisi, ka kiuslikke, tuleb lävel tervitada ja sisse kutsuda, sest lahkudes teevad nad ruumi järgmistele.

Kõik kolm kunstnikku on loonud näituse tarbeks uued teosed. Need on eripalgelised portreed, nii dokumentaalsed kui ka fiktiivsed, sisekaemuslikud mõtisklused kui laiemad sotsiaalsed uurimused, sulamid ajaloolisest ja kaasaegsest ainesest, vormilt tasapinnalised ja ruumilised, kuid eelkõige autoportreelikud nägemused – jevgenizolotkolikud, dianatamanelikud ning lydiahannahilikud viisid maailma kogeda. 

Lydia Hannah uurib oma loomingus, kuidas arhitektuuri ja maastiku ruumiline dünaamika muudab inimeste arusaama reaalsusest, luues abstraktseid, endassehaaravaid kohaspetsiifilisi videoteoseid ja helimaastikke. Lydia Hannah teosed käsitlevad sageli üleminekuid, kus tundub kõik ja mittemiski üheaegselt võimatu. See on seisund, mis võimaldab tal esile tuua meid ümbritseva hapruse.

Diana Tamane keskendub peaasjalikult fotokunstile, kuid kasutab oma loomingus sageli ka videot, heli ja kirjalikke tekste. Tamane aines on autobiograafiline – kunstnik uurib enda ja oma perekonnaliikmete omavahelisi suhteid, kuuluvust, argiseid hetki, mälestusi, unistusi ning nende muutumist ajas. Oma perekonnaloo abil suhestub kunstnik laiemate ajalooliste ja ühiskondlike muutuste, kultuuriliste identiteetide ja põlvkondadevaheliste erisustega.

Jevgeni Zolotko on kunstnik, kelle loomingu keskmes on verbaalse ja ainelise materjali vahekord. Oma ruumispetsiifiliste installatsioonidega toob ta esile inimloomuse universaalsed jooned, milleks on kultuuri ja religiooni kaudu põlvest põlve edasi kantud tunnetus ja mahasurutud alateadvus. Tema teosed kui ka tööviis on seejuures materiaalsed, esitlemine korraga nii õhuline kui ka raskepärane. 

Laura Toots on kunstitöötaja, kes oma senistes rollides õppejõu, kuraatori ja festivalijuhina on olnud huvitatud kollektiivsetest töövormidest ja -kogemustest. Vedanud eri mastaapidega projekte – trükisest kunstibiennaalini – on Tootsile oluline ühistööst tekkiv laiem ideedevahetus eri valdkondade esindajate vahel. Aastast 2017 töötab ta Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) kuraatori-projektijuhina.

Projektijuht: Marju Tajur
Graafiline disain: Jaan Evart
Näituse tehniline teostus: Dénes Farkas, Madis Kurss, Keiu Maasik, Alis Mäesalu, Mihkel Säre

Leia näituse trükis siit.

18. septemril kell 14.00 eelneb näituse avamisele noorte grupi Art Revolutionaries / Narva st.ART tuur. Koostöös kunstnik Maria Kapajevaga nad lõid Narva avalikku ruumi seinamaalingud, mis põhinevad legendaarsetel Kreenholmi disainidel. Tuur viiakse läbi kolmes keeles (eesti, vene, inglise). Kogunemispaik NARTi eesb

Näituse “Tunnete portree” avamine laupäeval, 18. septembril: 
15:00 – Laura Tootsi kuraatorituur, eesti keeles ja venekeelse sünkroontõlkega
16:00 – Näituse “Tunnete portree” avamine
Õhtu jätkub Sillamäelt pärit muusikute Analogue Quattro rütmis!
Kehakinnitust pakub White Good Food Truck.

Pühapäev 19.septembril:
13.00 – Publikuprogrammi raames korraldab NART koos eesti keele majaga vestlusringi, kus osalevad kunstnikud Jevgeni Zolotko ja Diana Tamane ning näituse kuraator Laura Toots.

Sissepääs tasuta.
Palume osalemiseks esitada kõigil üle 18-aastastel inimestel COVID-19 tõend (vaktsineerimise, läbipõdemise või hiljutise testimise kinnituseks) ning isikut tõendav dokument. Kohapealset kiirtestimist ei toimu.

„Tunnete portree“ kaasprodutsendiks on Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) ning näitus on osa kuuenda Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaali programmist. 

Toetajad: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Fotokunstnike Ühendus FOKU, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum, Belgia saatkonna Flaami valitsus, Integratsiooni Sihtasutus ja Narva Gate.


lae alla:

Näituse trükis

lingid:

wonderuum.ee

Intervjuu. Jevgeni Zolotko: tänapäeval on adekvaatsus muutumas geniaalsuse sünonüümiks -Wonderuum, 26.09.2021

arterritory.com

Intervjuu. Diana Tamane – Arterritory, 01.11.2021