22.06 - 14.08.2022

kõik näitused

“Piiril / Rajalla”

“Piiril / Rajalla”

“Piiril / Rajalla”
heliinstallatsioon
Jaakko Autio (Soome)

Narva kunstiresidentuur, Joala 18
22. juuni kuni 14. august, 2022
Avatud K–N kl 15-19, R kl 15-21, L-P kl 13-21
Sissepääs 1€

Narva kunstiresidentuur avab 22. juunil kell 18 Jaakko Autio mahuka heliinstallatsiooni, mis valmis koostöös 40 soome, eesti ja eesti-vene koorilauljaga. Kõik on oodatud avamisõhtule residentuuri galeriisaalides (Joala 18).

Heliinstallatsioon “On The Border” mõtiskleb küsimuse üle “Kes ma olen?” maailmas, mis on täis piire ja takustusi. Teos sündis Vene-Eesti piirilinnas Narvas Jaakko Autio kolmekuulise kunstiresidentuuri raames. Muusikaline kompositsioon on õrn ja abstraktne versioon soomlaste ja eestlaste ühisest rahvushümnist “Maamme laulu / Mu Isamaa” (1847, Pacius), kus meloodia on äratuntav vaid üksikutel hetkedel. Installatsioon koosneb 40 kõlarist, kus on kuulda 40 erineva laulja häält, kes laulavad, hingavad ja räägivad koos. Kuid külastaja saab kuulata ka iga laulja individuaalset häält eraldi.

Narva ise on kunstiteose konteksti jaoks oluline paik. See on kõige venekeelsem linn Euroopas, kus 96% elanikkonnast räägib seda keelt. Kuigi Venemaad ja Eestit eraldab selgelt piirijõgi, on kohalike elanike enda identiteet segu nii eesti kui vene identiteetidest. Installatsiooni nimi “Piiril” viitab riigipiirile, aga ka ruumi, mis on inimeste vahel. Kunstnik Jaakko Autio ütles: “Ma loodan, et installatsioon viib inimesed ajalisest ja aktuaalsest olemist ajatusse, kus me saame hetkeks meenutada, kuidas on ühte sulada ja koos olla, kui pole vastanduvaid vaateid ja poleriseerumist.”

Installatsiooni esmaesitlus toimus sel kevadel Tallinna-Narva Music Week raames ja jõudis ühe nädalavahetusega pea tuhande külastajani. Teost saab hiljem näha ja kuulda ka Kogo galeriis Tartus (8.9-5.11.2022), Galleria Aarni Espoos (1-27.11.2022) ja Porvoo Art Factory’s (6.12.2022-8.1.2023).

Teose valmimist toetavad Soome Kultuurifond, Soome kunstiarenduskeskusTaike ja Titanik galerii.
Osalevad koorid: Narva muusikakooli tütarlastekoor (EE), Narva eesti keele maja Tandem koor (EE), Narva muuseumi folkansambel “Suprjadki” (EE) ja Nomad Vocals koor (FI).
Kompositsioon: Jussi Mattila (FI)
Lisainfo: jaakkoautio.com