06.03 - 05.05.2024

kõik näitused

Pavel Rottsi näitus “Ronides mälukildudel. Puuduva Puudutus”

Pavel Rottsi näitus “Ronides mälukildudel. Puuduva Puudutus”

6.03– 5.05.2024

Koostöös Narva Muuseumi ja Narva Kunstiresidentuuriga loob ingerisoome kunstnik Pavel Rotts sel kevadel kaks kunstiprojekti, mis tegelevad märtsipommitamise jälgede ja kollektiivse mälu uurimisega läbi kunstipraktika. Niisiis tähistavad kunstiprojektid 80 aasta möödumist Narva märtsipommitamisest, pakkudes võimalust vaadata minevikus tagasi, avada silmad sõja jälgedele linnaruumis ning tekitada võimalust jagamiseks ja aruteluks. Seda läbi näituse, kestvus-performance’i ja töötubade NARTis kui ka avaliku installatsiooni näol Narva linnas. 

6. märtsil, märtsipommitamise 80. aastapäeval, avaneb NARTis projekti esimene osa, milleks on näitus ja kestvus-performance „Ronides mälukildudel. Puuduva puudutus”. Näitusel on kunstnik võtnud luubi alla puuduvad osad Narva majade seintel, augud, mis on juba 80 aastat hoonetel pitserina meenutanud pommitamise päevi. Kunstnik on võtnud pommitamise aukudest vormi ning taasloonud puuduva, luues võimaluse puuduvat puudutada. Näituse lahtioleku ajal toimub kestvus-performance mille jooksul loob kunstnik savitelliseid, mida võib tõlgendada kui  Narva fragmentide metafoorset taassündi. Rotts on öelnud: „Muutes ajaloo meeltega tajutavaks, saab seda ka paremini mõista.”

Projekti aluseks on uurimustöö “Ronides mälu kildudel”, mida kunstnik alustas 2018. aastal Helsingis. Seal keskendus ta Punaarmee pealetungile, Vene-Soome sõdade ajaloole, ning vaatles ajaloolist traumat kui kollektiivset mäluruumi tänapäeva linnas. “Puuduva puudutus” on jätk sellele tööle. 


Rottsi loomeuurimuse üheks meetodiks on kaljuronimine, käsitledes ronimist kui traumaga tegelemise meetodit. Kunstnik kasutab ronimiseks nii isetehtud vorme kui ka hoonete seintel olevaid plahvatustest tekkinud süviseid. Lisaks plahvatuste jälgedest vormide võtmisele käis Rotts Narva muuseumi hoidlates, kus ta uuris pommitamise rusudest leitud hoonete fragmente ja võttis ka neist vormid. Vormidest loob ta elemente, millel saab ronida. 
Nii on kunstnik loonud loomingulise viisi, kuidas traumaga tegeleda ja seda lahti harutada. Sealt tuleb ka metafoor “ronides mälu kildudel”. 


Näitus sünnib ja teiseneb järk järgult. Toimub tihe sündmuste programm, mille jooksul annavad oma panuse Narva koolide õpilased, avalikes töötubades osalevad kohalikud inimesed ja paljud teised. Näiteks toimuvad telliskivide valmistamise ja põletamise töötoad, ja koostöös Narva muuseumiga laieneb projekt ka linnaruumi.


Pavel Rotts (sünd 1982 a Petrozavodskis) on mitmekülgne kunstnik, kelle meediumiteks on näiteks installatsioon, skulptuur, etenduskunst ja kunstiline uurimistöö. Alates 2015. aastast on Pavel elanud Helsingis. Tal on magistrikraad Helsingi Kunsti Ülikoolist (2022), ta õppis Peterburi Stieglitzi Riiklikus Kunsti- ja Disainiakadeemias (2004) ning lõpetas 2008. aastal Peterburis Pro Arte Instituudi. Pavel kasutab oma ingerisoome identiteeti tihti loomingu lähtekohana. Tema perekonna lugu on olnud tihedalt seotud Soome ja Eestiga ning seda on tugevalt mõjutanud nende riikide ajaloolised suhted NSV Liidu ja Venemaaga.

Kõik on oodatud Pavel Rottsi näituse “Puuduva puudutus” avamisele Narva kunstiresidentuuris 6. märtsil kell 19.00. Näitus NARTi galeriis jääb avatuks 5. maini.

Kunstnik: Pavel Rotts
Kuraator: Kerly Ritval
Seinatekst: Margaret Tali
Graafiline disain: Liselotte Carmelino
Toetajad: Soome Kultuurkapital, Eesti Kultuurkapital, NART, Narva Muuseum, Wienerberger Eesti