06.03 - 05.05.2024

kõik näitused

Angela Soopi isikunäitus “Ta on Sina/sõda ja rahu/IV”

Angela Soopi isikunäitus “Ta on Sina/sõda ja rahu/IV”

6.03– 5.05.2024

„rahu on midagi enamat kui sõja puudumine“

Angela Soopi (1970) isikunäituste seeria „sõda ja rahu“ neljas ja ühtlasi viimane näitus pealkirjaga „Ta on Sina“ Narva kunstiresidentuuris võtab kokku ja lõpetab 2020. aastal alustatud töö. Soopi soov oli mõista „sõja“ ja „rahu“ seisundeid inimeses, kuid see teema muutus nende aastate jooksul drastiliselt.

Näituste seeria hõlmab endas kolme galeriinäitust ja ühte kestusaktsiooni. Teosed on kasvanud ja teisenenud seoses maailmas puhkenud sõdadega, aga on ka mõjutatud ruumist, kus neid eksponeeritakse. Narva kunstiresidentuuris avatakse näitus tähenduslikul Narva pommitamise 80. aastapäeval.

Kunstniku jaoks muutus abstraktse sõja mõiste näituste seeria jooksul reaalsuseks: “Mõtete, tunnete ja sõnade kaos. Igapäevas püsimajäämine, kaoses korra otsimine ja loomine. Tagasi jõudmine inimese juurde, kes on algus ja lõpp. Leidmine, et ei ole kedagi väljaspool sind, et tema see olengi mina.” Soopi sõnul said endised sõnad korraga silmi- ja arukriipivalt teravaks ja valusaks. Ka valgus ja pimedus ei tähendanud enam seda, mis nad varem tähendasid. “Must on pilkane süsi, valge on pimestav valu.”

Näituse kaasautor on helilooja Tatjana Kozlova-Johannes, kelle heliteos täiendab seeriat „Kasv. Mähitud maalid“.

Angela Soop (Kaili-Angela Konno) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maali erialal 1999. aastal ja 2018. aastal magistrikraadiga kunstihariduses. Lisaks õpetamisele tegutseb ta mitmetes valdkondades: joonistus, maal, foto, kohaspetsiifiline installatsioon ning näituste ja telestuudiote kujundus. Eesti Rahvusringhäälingus on ta loonud kujundusi saadetele, „Plekktrumm“ „Aktuaalne Kaamera“, „Välisilm“, „Terevisioon“, jne. Teda on kahel korral tunnustatud ERR-i parima kunstniku preemiaga (2008, 2003). Kahel korral on Soopi tunnustatud diplomiga Rahvusvahelisel joonistustrienaalil (2021, 2015). Maalikunsti- ja joonistusvahendeid kasutav kunstnik on aastaid taaskasutanud ja mõtestanud erinevaid materjale kangad ja kodutekstiil, nagu roostetanud metallplaadid, vanutatud puit ja vineertahvlid. Viimastel aastatel loob Soop suuremahulisi kohaspetsiifilisi ruumiinstallatsioone, mis sekkuvad ja muudavad ruumi.


Helitehniline teostus: Ekke Västrik

Graafiline disain: Lea Tammik

Kogu näituse tehniline teostus: Siim Soop

Kunstnik tänab: Raul Keller, Tarmo Johannes, Anu Rajamäe

Näituse fotod: Stanislav Stepaško

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital

* Tsitaat on pärit Viivi Luige raamatust “Selle kevade tervitus”, peatükist “Rahu ja sõda”.


Näituse avamine toimub 06.03. kell 19:00 NARTis, aadressil Joala 18.
Vaata avamise sündmust siit: https://www.nart.ee/et/sundmused/angela-soopi-ja-pavel-rottsi-isikunaituste-avamine/

Fotod: Stanislav Stepashko