27.02 - 17.03.2019

kõik näitused

Karolin Kruuse | Naine

Karolin Kruuse | Naine

Karolin Kruuse

NAINE

 

27. veebruar – 17. märts, 2019

 

NART – Narva Kunstiresidentuur

Galerii ruumid, 1. korrus

Joala 18, 20103 Narva

Avatud: K, L-P 12.00-18.00; N-R 12.00-20.00; E-T suletud

 

Üritus Facebookis

#karolinkruuse #naine #fotonäitus #NART #narvaartresidency

 

23. veebruaril kell 15.00 avatakse Narva kunstiresidentuuris Karolin Kruuse näitus “Naine”. Nb. 24. veebruaril on näitus külastajatele suletud. Näitusele on sissepääs tasuta.

 

Dokumentaal-fotoseeria Naine kujutab Eestis elavaid soome-ugri naisi nende rahvarõivais. Jäädvustatud naised hoiavad uhkusega oma rahva kombeid ja traditsioone ning annavad neid edasi järgnevatele põlvedele. Fotoseerias on esindatud eestlased, ersad, ingerisoomlased, liivlased, marid, moksad, setod ja udmurdid. Kunstnik on osalejatele esitanud küsimuse, mida tähendab nende jaoks naiseks olemine? Eriilmelised vastused kõlavad näitusesaalides, samuti saab neid lugeda näituse “punasest raamatust”.

 

Soomeugrilased on soome-ugri keeli kõnelevad rahvad. Kuigi me keeled on sarnased, ei pruugita teineteist vastastikku mõista. Keelte sarnane ülesehitus on aga kaasa toonud selle, et mõtleme sarnaselt ja rahvuskultuurides esineb ühisjooni. Näiteks näeb soomeugrilane ümbritsevat elus ja eluta loodust kui partnerit. Soome-ugri rahvaste seas on pärimuse hoidjaks enamasti olnud naine. Meie kiiresti muutuvas maailmas on täiesti tavalised soome-ugri naised muutunud haruldaseks ja väärivad kohta “punases raamatus”. Enamike soome-ugri rahvaste asualad on Venemaal ja nii on ka paljud projektis osalenud naised Eestisse rännanud just sealt, millest ka otsus näitust eksponeerida piirilinnas Narvas.

 

Karolin Kruuse (s. 1988) on dokumentaalfotograaf. Fotograafia eriala lõpetas ta Tallinna Polütehnikumis 2017. kevadel. Varem on ta õppinud pärimusmeditsiini ja kirjutanud pärismusteemalisi artikleid. Ta on olnud vabatahtlik Keenias, töötanud asüülitaotlejatega Eestis ja põgenikelaagris Palestiinas.

 

2017. aasta suvel võis okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu näha Kruuse esimest näitust Purustatud uksed, mis andis sissevaate Palestiinas Balata pagulaslaagris elavate neljanda generatsiooni põgenike hingeellu. Tema teine näitus Üle piiri (“Inside the borders”) oli rahvusvaheline grupinäitus, mida eksponeeriti Hispaanias Terassa linnas Case de la Musica näitusesaalis 2018. aasta kevadel. Eestis sai fotoprojekt uue formaadi ja sama aasta kevadel leidis see koha galeriis Positiiv. Need näitused käsitlesid põgenemist laiemas kontekstis. Näitus Naine on Kruuse esimene fotoprojekt, mis mitmeaastase valmimisprotsessi järel saab nüüd publikule nähtavaks.

 

Suur tänu: Tallinna Rahvaülikool, Eesti Rahva Muuseum, Eesti Rahvuskultuuri Fond