07.01.2023 14:00

kõik sündmused

Kunstnik Tanja Muravskaja artist talk

Kunstnik Tanja Muravskaja artist talk

7.01.2023 kell 14:00

Narva kunstiresidentuur, Joala 18

Tasuta


Kell 14:00 ootame kõiki huvilisi kuulama kunstnik Tanja Muravskaja artist talki. Tanja valmistab ette näitust “Hingelähedane sõna”, mis leiab kunstiresidentuuris aset aasta teises pooles. Selle tarbeks mõtestab ta näituse kontseptsiooni ümber ja toetub seda ettevalmistades Narva kogukonnale. Samal õhtul on NARTis ka kunstnik Sunaina Talreja performance ja filmiseanss kino Amalies. Tule osale terves programmis.

Muravskaja isikunäitus “Hingelähedane sõna” on Eesti venekeelsete elanike seas korjatud vene sõnade atlas, mis kajastab mitmeid protsesse Eesti venekeelsete elanike minevikust ja Eesti ühiskonna olevikust. See on ainulaadne aja ja kultuuri jäljend, mis on võetud eestivene kogukonna emakeelest. Näitus näitab keelt ja sõnavara kui selle kogukonna identiteedi kõige iseloomulikumat väljendusviisi. Praegune sõnade kogumik on koostatud tihedas koostöös kohaliku kogukonna ja Tallinna Vene Muuseumiga. Narva näitust ettevalmistades kogub kunstnik ka Narva kogukonna sõnu.

Tanja Muravskaja (sünd. 1978, Pärnus, elab Tallinnas) on kunstnik, kes kasutab oma loomingus nii üksikisikute, ühiskonna kui ka paiga psühholoogia käsitlemisel analüütilist lähenemisviisi ja psühholoogilist vaatlemist. Tema teosed tegelevad identiteedi ja mälu teemadega ning samuti ühiskonna ja selle liikmete omavaheliste suhetega. Keskendudes fotograafiale, selle omadustele ja positsioonile nüüdiskunstis, loob Muravskaja installatsioone, mis arenevad vaatajat endasse haaravateks kogukeskkondadeks. Muravskaja on õppinud Eesti Kunstiakadeemias (2002–2010) ja Westminsteri ülikoolis fotograafiat (2004–2005) ning eelnevalt Tallinna Ülikoolis ajakirjandust. Tema tööd kuuluvad Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi püsikogusse. 2018. aastal pälvis Muravskaja Eesti kaasaegse kunsti muuseumis Köler Prize’i peapreemia. 2019. aastal sai Valgetähe teenetemärki V klassi. 2020. aasta jaanuarist juunini viibis ta Brüsselis Belgias WIELS-i kaasaegse kunsti keskuse residentuuris.