29.10 - 04.12.2022

kõik näitused

SINNA KITSE SELJAS EI SAA

SINNA KITSE SELJAS EI SAA

ANDREA STANISLAVI ja VARIALAMBO (Varia Sjöström ja Hatz Lambo) näitus “Sinna kitse seljas ei saa”

Avatud:
29.10.22 – 04.12.22
N – R 15.00 – 19.00
L  13.00 – 21.00
P 13.00 – 19.00  
Sissepääs: 1€

Näituse avamine 29.10 kell 18:30 
Sissepääs: tasuta

Näitusel on kaks uut kohaspetsiifilist ruumilist sekkumist, mille autoriteks on 2022. aasta kevadel NARTi residentuuris viibinud kunstnikud Andrea Stanislav (USA) ja varialambo (Varia Sjöström, Hatz Lambo) (FI/DE). Need kaks sooloprojekti saavad kokku, et anda NARTi galeriile visuaalse poeetika füüsilisuse ja teatri abil uus nägu. Teosed on inspireeritud unenägudest, kogemustest, performatiivsetest momentidest ja ootamatutest sündmustest, mis toimusid kunstiresidentuuri ajal Eesti-Vene piiri ääres 2022. aasta kevadsuvel. 

Andréa Stanislav (s. 1968, Chicago) elab New Yorgis. Tema mitmekesine praktika hõlmab skulptuuri, keerulisi multimeediainstallatsioone, kollaaži ning avalikku kunsti ja performance sekkumisi. Tema tööd on vaatemängulikud ja kogemuslikud, ning mõtisklevad, kuidas ajalugu olevikus kontekstualiseeritakse. Ta keskendub genotsiidi, rände ja kosmose teemadele.

Stanislavi Заграница (Üle piiri) on immersiivne multimeedia installatsioon, mis koosneb  kangalabürindist ja heliskulptuuridest. Installatsioonist edasi on mitme kanaliga videoteos. Video esitleb kolme erinevat rühma naisi, kes mõtisklevad armastusest ja kaotusest paguluse ja ootuse kaudu.

varialambo (s. 1980) on 2018. aastal Berliinis asutatud interdistsiplinaarne kunstnike duo, kes praegu elavad Helsingis. Nende eesmärgiks on luua maailm, kus vägivallast on võimalik rääkida nii, et ei korrata valusat kogemust ennast. Nad kasutavad posttraumaatilist ekspressionismi, futuristliku feminismi ja absurdikomöödiat, ja töötavad skulptuuri, installatsiooni, muusika, performance’i ja luule meediumitega. 

Varialambo “A POEM TO PARTICIPATE FOR TWO BODIES AND MORE” koosneb mitmetasandilist videost ja  skulptuuriinstallatsioonist. Videos näeb, kuidas kaks keha üritavad siseneda keelatud tsooni. See sümboliseerib ja tõlgendab kasvavat regressiooni ja pahameelt. Residentuuri ajal õppisid kaks kunstnikku ka vene keelt. Selle tulemuseks on luuletus, kuid kunstnikud said sedasi hoida ja arendada vestlusi ajal, mis toimumas on sõda ja vägivald. Mitmekeelsus on peegeldamiste mäng. 

Toetavad: KONE FOUNDATION, Soome Instituut Eestis ja IUPAH Travel Grant, Indiana University – Bloomington. 

Täname: Eesti Kunstiakadeemia, Johanna Rannula, Mart Niineste, Fedor Begemot Lavrov, Laila Meister, Julius, Taimi Vist, Laine, Ellen Pärn, Ia Kukk, Urve Kilk, Alona Olegovna, Alisa Prodaža

Andréa Stanislav: https://www.andreastanislav.com/

varialambo: https://www.varialambo.com/