15.01 - 10.04.2022

kõik näitused

Kunstinäitus “Näotus” | VGA

Kunstinäitus “Näotus” | VGA


Näitus on avatud 15. jaanuarist 10. aprillini.
K–P kell 14.00 – 18.00
Sissepääs 1 euro

Mitmetahuline näituste ja ürituste projekt nimega VGA (Video Games and Arts) seob kunsti ja videomängude maailmad. Residentuuri keldrikorrusele loob videomängude muuseum «LVLup!» oma interaktiivse pesa, kus saab Dendy ja Super Mario kambas ennast 1990ndate hämaratesse mängutubadesse unustada. Seda väljapanekut toetab ja aitab mõtestada kaasaegse kunsti näitus «Näotus».

«Visuaalselt ja vormiliselt on videomängud teinud aastakümnetega tohutu hüppe nii kultuurilises kui tööstuslikus plaanis. Ometi on jäänud nende sisu suures osas samaks,» räägib kunstinäituse kuraator Juhan Soomets. «Isiku eskapism ja samastumine kunagi vilkuval telekaekraanil paari piksli suurusesse mehikesse on asendunud infomahuka ja ülikeeruka protsessiga siledal ekraanil. Samas inimese põhivajadus identiteedimängude järele on järjest kasvav ja ekraani jälgimise naudingud tunduvad olevat piiritud.»

Näitusele on jõudnud töid Moskvast Tartuni, mõned neist on sündinud käesoleval aastal ja ka selle näituse jaoks. Mõned märgilised tööd on aga üle-eelmisest kümnendist: väljapanekul saab teada, kuidas Anna Shkodenko leiutas kogemata retina-ekraani kümme aastat enne Steve Jobsi ning kuidas tabas Mihkel Kleis 2010ndate ja 2020ndate vahetumist. Näitusel löövad kaasa veel Oleg Frolov (RU), Alexei Gordin, Henri Hütt, Danel Kahar, Raul Keller, Kaspar P Loit ja Denisa Stefanigova (CZ).

Info veebilehel: www.nart.ee/et/vga

Kunstinäituse kuraator: Juhan Soomets
Videomängude muuseumi kuraatorid: Andrejs Rusinovskis, Camille Laurelli
Projekijuht: Johanna Rannula
Graafiline disain, muuseumi projektijuht: Sigrid Liira
Kommunikatsioon, tõlge: Olesja Rotar, Dan Rotar
Assistendid: Liselotte Carmelino, Maria Železnova
Haridusprogrammid: Aleksei Ivanov, Anita Kodanik
Keeletoimetus: Made Isak
Tänud: Natalja Rusinovskis, Laura Kuusk, Aleksandr Frolov, Teemo Vaas, Helbe Liira, Anton Malyshev, Kadri Toomsalu, Sõbralt Sõbrale, Tõlkebüroo Pangloss

Projekt toimub Briti Nõukoguga programmi People to People Cultural Engagement raames.

https://www.facebook.com/events/451387553058589/