10.12.2022 16:00

kõik sündmused

Näituse “Teisel pool suure unustuse mõõgalööki” avamine

Näituse “Teisel pool suure unustuse mõõgalööki” avamine

10. detsembril kell 16.00 toimub Narva kunstiresidentuuris näituse “Teisel pool suure unustuse mõõgalööki” avamine.

Kunstnikud: Angela Maasalu, Eike Eplik, Manfred Dubov, Urmas Lüüs
Kuraator: Maria Helen Känd
Projektijuht: Anita Kodanik

Grupinäitusel “Teisel pool suure unustuse mõõgalööki” väljendatakse tühjuse ning lahti kistuse või õhku tõstetuse tunnet, mida põhjustavad jõulised muutused ning liikumine ühest elu faasist teise. Kaasatud kunstnike Eike Epliku ja Urmas Lüüsi käekirjale on omane installatiivne ruumi lavastamine samal ajal kui Manfred Dubovi ja Angela Maasalu looming väljendab laetud seisundeid lõuendil.

Näitus pakub võimalust aduda, et kõik juhtub pidevas vahepealsuse olekus. Olevikuhetk lööb ennast poolitusse. Meis on stsenaariumid, mis ootavad teostumist, lubades endaga mängida, kasvades üle pea, kuniks nad lahti rulluvad ja taas teisenema, kahanema, kõverduma hakkavad. Kummastavad, riituslikud, kohati mängulised ja mõneti humoorikad teosed löövad teadvusesse kiilu. Terav mõõgatera selja taga langemas, satume näitusel aegruumide vahele suure jõu, unustuse, leppimise ja unistuste käeulatusse.

Näituse pealkiri on inspireeritud Jaan Kaplinski luuletusest tema kogumikus “Raske on kergeks Saada” (1982). Luulemina annab edasi müstilist aegruumi kogemust, kus pole veel inimesele antud oma kindlat aega, ruumi ja nime. Kaplinski luulemina jaoks pole teadmatuse kogemus vilets või tume vaimuseisund. Vastupidi enda minast vaba olemine on kirgastav. Samas jõudmine selle kirgastunud seisundini võib osutuda vaevaliseks, tähendades kaotusi ning loobumisi.

Avamise päeval on korraldatud transport Narva.

Kunstibussile saab end registreerida siin: shorturl.at/sXY17

Kunstibuss väljub 10. detsembril Eesti Kunstiakadeemia (Põhja pst. 7) juurest kell 11.00 ja jõuab Tallinnasse orienteeruvalt kell 22.30 õhtul.

Enne avamist on võimalus osaleda giidituuril Rael Arteli kureeritud püsinäitust “Elu või karma? Narva lood” Narva Muuseumi Kunstigaleriis. 

Kunstibussi pilet koos Narva muuseumi külastusega on 5€. Narva muuseumi kunstigalerii tuurist kell 14 võivad osa võtta ka iseseisvalt saabuvad külalised. Eraldi ühinedes maksab muusemituuriga liitumine samuti 5€.
Neile, kes Narva muuseumi kunstigaleriid külastada ei soovi, on kunstibussi pilet 3€.

Maksta saab bussis sularahas või ülekandega ette: Maria Helen Känd, EE237700771003727460

PS! Avamine NARTis on tasuta!

Toetaja: Eesti Kultuurkapital.