03.01.2018 - 27.01

kõik sündmused

Näitus | Kunstiresidendid: Seatud rutiin

Näitus | Kunstiresidendid: Seatud rutiin

“Näitus | Kunstiresidendid” on sündmustesari Narva kunstiresidentuuris, kus ühe päeva jooksul on võimalik tutvuda residentuuris elavate ja töötavate kunstnike ning nende tehtud teostega. 27. jaanuaril on kõik huvilised oodatud kella 15.00 Narva kunstiresidentuuri (Joala 18), kust liigutakse koos Kreenholmi tehase territooriumile, näituse esimese osa juurde. Ringkäik jõuab tagasi residentuuri, näituse teise osa juurde, kus kunstnikega viib läbi vestluse käesoleva aasta Köler Prize’i nominent Anna Škodenko.

15:00 kogunemine residentuuri hoones (Joala 18) & minek Kreenholmi
16:30 vestlus kunstnikega, mille viib läbi Anna Škodenko
17:30 näituse avamine

 

—> õhtu jätkub Ivar Murdi muusikavaliku saatel !

Näitus SEATUD RUTIIN esitleb kahekuuse residentuuri jooksul tehtud teoseid, mis suhestuvad konkreetse asukoha, geopoliitilise õhustiku, Narva ajaloo ja selle praeguse olukorraga. See uurib Kreenholmi tekstiilitehase minevikku seal töötanud inimeste igapäevase töö ja selle käigus produtseeritud esemete kaudu. Tehases töötamise rutiini iseloomustab monotoonsus ja korduvus ning see kajastub varieeruvate tehnikate kaudu ka kunstnike maalimise protsessis, mis väljendub šabloonide ja erinevate trükitehnikate kasutamises. Näituse kandev idee osutab XVIII – XIX sajandil toimunud tööstuslikule pöördele, kui käsitsi valmistatud esemetest mindi üle masstootmise peale. Seda momenti ajaloos võib näha olulise etapina inimkonna arengus, kui ka ühe ajastu lõpuna, mil valitses otsene side eseme ja selle looja vahel.

Kunstnikud, seadnud endale selged raamid tegutseda lihtsustatult, masinat meenutava meetodi läbi, panevad proovile maali kui kunstiteose erinevad võimalused. Ikonograafiliseks allikaks on seejuures muutunud šabloonid ja illustratiivsed juhendid vanast leitud kudumisõpikust. Tekib abstraktne muster, mis meenutab lõngast tehtud kudumit ning tuleb esile masstoodanguna versus käsitööna valmistatud esemete loomise algimpulss. Otsustanud eksponeerida teoseid osaliselt Kreenholmi tehases mõjuvad need toodangu lindilt maha aimatud objektidena ning muutuvad osaks postindustriaalsest stsenograafiast.

 

Ben Crawshaw (UK) ja Szymon Kula (PL) alustasid loomingulise koostööga ühiste õpingute käigus Glasgow Kunstiülikoolis (2016/17), kus nad töötasid peamiselt abstraktse maali ja installatsiooni meediumitega. Resideerudes hetkel Narva kunstiresidentuuris ning valmistudes oma peagi avatavaks näituseks “Seatud rutiin”, peavad uute kohtade avastamist ja reisimist oluliseks osaks kreatiivse protsessi käivitamisel.

Ben Crawshaw kunstniku praktika ühendab endas maali, graafika ja installatsiooni. Tema töödes esineb energiat, mis väljendub läbi joone, värvi ja ruumi pannes nii teadlikult proovile erinevate kunstimeediumite potensiaali ning muutes sealjuures levinud ikonograafiaid ja protsesse. Ta ühendab oma teostes popkultuuri esteetika väljendamaks intensiivsust ja vahetuid kogemusi elulistes situatsioonides vihjates seeläbi intuitiivselt situatsionismist ja abstraktsest ekpressionismist tuntud pildikeelele.

www.bencrawshaw.squarespace.com

 

Szymon Kula kunstniku praktika tegeleb kaasaegse maali erinevate võimalustega ning keskendub laialt levinud ikonograafia äärealadele. Süübides mälestustesse, mis on tugevalt seotud tema isiklike kogemustega omistab ta sealjuures alternatiivseid ajaloolisi narratiive ja identiteete. Ta paneb proovile tavapärased lähenemised lõuendist kui kahemõõtmelisest pinnast käsitledes seda installatiivse objektina, kuid ka video ja performance’i elemendina. Kula loominguline tegevus on kantud uute narratiivide loomisest, mis on seotud ümbritseva keskkonnaga rõhudes samalajal illusoorsusele ja kunstiteose füüsilisele olemusele.

www.szymonkula.com

 

Sündmust toetab Narva Muuseum, Briti Nõukogu Eesti esindus ja Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas.

Narva kunstiresidentuuri eestvedaja on Eesti Kunstiakadeemia koostöös Narva Gate-ga, mille tegevust toetab Kultuuriministeerium.