15.04.2023 15:00

kõik sündmused

film “Ukraina: Väärikuse evolutsioon”⎜Amalie

film “Ukraina: Väärikuse evolutsioon”⎜Amalie

15.04.2023 kell 15:00

Narva kunstiresidentuur, Joala 18, Narva

Peale filmi vaatamist toimub arutelu ja kohvipaus

Koostöös Narva Meediaklubi MTÜ, Eesti Ukrainlaste Kongressi ja Narva Linnavalitsusega

Tasuta sissepääs

Filmi režissöör Elizaveta Tatarinova ütles, et filmi idee tekkis siis, kui tema väliskolleegid küsisid, kas Ukraina aastatel 2013-2014 kogetu  pole asjata, alustades Maidani sündmustest ja sellele järgnenud traagiliste sündmustega: „Sain aru, et mulle endale on oluline leida vastus.” 

«2013. aastal seisis Ukraina ees ideoloogiline valik: jääme oma identiteediga riigiks või langeda «Vene maailmaks». Ja viis aastat hiljem otsustasime uurida, kuidas inimesed elavad siin ja seal, väljaspool impeeriumi piire,” rääkis režissöör. Võttegrupp võrdles tavainimeste elu Ukrainas ja “seal”.

“Ja iga kord koju naastes saime aru, et jumal tänatud, see võrdlus on siiski meie kasuks,” rõhutas Elizaveta Tatarinova.

Idee realiseerimiseks õnnestus filmi autoritel külastada ja mis kõige tähtsam filmida lugusid elust Armeenias, Kõrgõzstanis, Transnistrias ja Venemaal. Peaaegu kõikjal ei olnud see lihtne. Näiteks tunnustamata Transnistrias jättis võttegrupp auto vaid teatud kohtadesse, mis olid turvalised. Kuid isegi selline ettevaatlikkus ei taganud, et ta väldiks probleeme julgeolekuteenistustega, sealhulgas riigist väljasaatmist ja filmimaterjali konfiskeerimist. Filmioperaator Viktor Levchuk pidi paljusid episoode jäädvustama peaaegu varjatud kaamerarežiimis.

Filmi treiler: https://www.facebook.com/watch/?v=223395935243712