Ida-Viru kunstnike klubi ehk Narva kunstiresidentuuri kunstnike inkubaator

Ida-Viru kunstnike klubi ehk Narva kunstiresidentuuri kunstnike inkubaator

Ida-Viru kunstnike klubi on suurepärane võimalus täiendada oma professionaalseid teadmisi ja oskusi kunstivaldkonnas, samuti saada tagasisidet professionaalidelt kultuuriproduktsioonist, kaasaegse kunsti valdkonnast, muuseumi- ja kuraatoritööst. 

Augustist kuni novembrini 2024 toimuvad Narva kunstiresidentuuris regulaarsed kunstnike kohtumised, kus Ida-Virumaa kunstnikud mitte ainult ei osale interaktiivsetel loengutel ja seminaridel, vaid arutavad ka oma ideid mentoritega, kes annavad osalejatele tagasiside ja praktilist nõu. Projekti toetab British Council ja seda viib läbi Narva kunstiresidentuur.

Klubijuht on Sillamäe päritoluga kunstnik, Eesti Kunstiakadeemia doktorant ja õppejõud Darja Popolitova. 

Klubi eesmärk on arendada Ida-Viru kunstnike professionaalset loomingulist praktikat ja tõsta klubi osalejate konkurentsivõimet Eesti kunstimaastikul ja kaasaegse kunsti kunstnike seas, samuti tutvustada klubi osalejatele selliseid teemasid nagu: autori positsioon; loomepraktika filosoofiline mõistmine; näitusepinnad; kuraatorid, muuseumid ja galeriid; rahastustaotluste kirjutamine ja esitamine; kunstiteoste müük; ettevõtlus; näituse korraldamine. 

Kolme kuu jooksul toimuvate kohtumise vältel luuakse ühisnäitus Tallinnas, mis avaneb novembri lõpus.

Klubisse on oodatud nii edasijõudnud kui ka kõrge loomepotentsiaaliga alustavad kunstnikud, sõltumata nende meediumist ja vanusest. Klubisse astumiseks palume saata vajalikud materjalid aadressile d.popolitova@gmail.com:

 1. CV
 2. Portfoolio (PDF, 10-20 MB)

CV ja portfoolio esitamise tähtaeg on 20. juuli 2024.

Kunstnike klubi mentoritest koosnev žürii valib välja parimad kandidaadid, kes on oodatud klubis osalema. Väljavalitud kunstnikud tasuvad ühekordse liikmemaksu 25 eurot.

Klubis osalemise tulemusel saavutab osaleja:

 • Uue taseme teadmisi ja oskusi kaasaegse kunsti, loominguliste protsesside juhtimise, kuraatorluse ja rahastamise valdkonnas.
 • Võimekuse rakendada ja kontrollida uusi oskusi oma loomingulises praktikas kasutades selleks teiste klubi liikmete ja mentorite abi.
 • Toetuse ja enesekindluse, ning professionaalse rolli kunstnikuna
 • Võime süstemaatiliselt arendada oma loomingulisi ja juhtimisoskusi kasutades selleks analüüsi, refleksiooni ja praktilisi teadmisi.
 • Projekt lõpeb novembri lõpus ühise näitusega Tallinnas, mis kajastab kolme kuu jooksul õpitud teadmisi.

Klubi kaheksa kohtumist toimuvad üldjuhul laupäeviti kell 10:00 kuni 17:00. Lisaks toimib päevapikkune väljasõit Tallinnasse ning kahepäevane reis Tallinnasse novembris näituse installeerimise perioodil. Õpe toimub vene keeles.

Klubi kestab 24. augustist kuni 30. novembrini
, ja sinna sisse jäävad:

 • Sissejuhatav loeng/kohtumine
 • Kaheksa koolituspäeva
 • Praktilised iseseisvad ülesanded
 • Vajadusel personaalne mentorlus

KoolitusteemadAeg ja kohtMentor
Esimene kohtumine valitud osalejatega:
eesmärkide kinnitamine, projekti sisu, tutvumine ning sissejuhatav loeng loomepraktikast Aristotelese filosoofia prisma läbi.
Laupäev
24.08.2024
10:00-12:00 

NART
Darja Popolitova (1989)  on kunstnik, doktorant ja õppejõud Eesti Kunstiakadeemias Tallinnas. Darja õppis ehtekunsti (magister, 2015) ja klaasikunsti (bakalaureus, 2012) Eesti Kunstiakadeemias, samuti Bratislava Kaunite Kunstide Akadeemias, pärast mida ta stažeeris Viinis.
Kommunikatsioon, marketing: CV, isiklik veebileht, digitaalne ja traditsiooniline meedia kui loovuse, pildiloome ja identiteedi peegelduse jätk.Laupäev
24.08.2024
13:00-18:00 

NART
Anastassia Dratšova (1988) on kommunikatsiooni ja turunduse spetsialist. Suurem osa tema töökogemusest on seotud loomevaldkondadega nii avalikus kui ka erasektoris. Viimastel aastatel on ta juhtinud projekte, praegu töötab ta Eesti Rahvusraamatukogus. Lisaks kunsti ja muusika valdkonnale huvitab teda ka (sotsiaalsete) teenuste disain.
Autori positsioon ja dokumenteerimine: kunstniku positsioon, elulugu, portfoolio, tööde pildistamine, virtuaalsete dokumentide korrastamine, stuudio inventuur.
Laupäev
14.09.2024
10:00-17:00 

NART
Anna Škodenko (1986) on multidistsiplinaarne kunstnik ja õppejõud Eesti Kunstiakadeemias. Anna lõpetas Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonna (2009), täiendas oma oskusi õppides Chelsea Kunstikolledžis Inglismaal ja seejärel Moskva Kaasaegse Kunsti Instituudis.
Näitusepinnad:
kuraatorid, muuseumid ja galeriid: rollid, ootused, läbirääkimised, kunstnikute valik näitustele, honorarid, tööde ostmine ja juurdepääs kogudele.
Laupäev
28.09.2024
10:00-17:00 

NART
Julia Polujanenkova (1991) on kunstiteadlane ja kuraator. Ta lõpetas Peterburi Stieglitzi Kunstiakadeemia ja töötas pikka aega Tartu Kunstimuuseumis kaasaegse kunsti kogu hoidjana.
Rahastamine:
rahastus- ja stipendiumivõimalused, toetajate ja sponsorite kaasamine, taotluste ja aruannete koostamine.
Laupäev
05.10.2024
10:00-17:00 

NART
Anita Kodanik (1998) on Tallinnast pärit kuraator, pedagoog ja produtsent. Anita töötab publikuprogrammide kuraatorina Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM). Ta lõpetas kunstiajaloo eriala Eesti Kunstiakadeemias ning omandas magistrikraadi kuraatorina.
Tööde müük: kunstiteoste müügiplatvormid, hinnakujundus, dokumentide ettevalmistamine, tööde laenutamine muuseumidelt ja ostjatelt, teoste paigaldusjuhiste ettevalmistamine.Laupäev
26.10.2024 10:00-17:00 

NART
Olesja Katšanovskaja-Münd (1983) on multidistsiplinaarne kunstnik. Tal on magistrikraad Tartu Ülikoolist ja Eesti Kunstiakadeemiast. Ta õppis restaureerimist I. E. Repini nimelises Instituudis. Tema töid on eksponeeritud kohalikes ja rahvusvahelistes galeriides ning muuseumides, sealhulgas Austrian Cultural Forum New Yorgis ja Kaasaegse Kunsti Muuseumis “Garage”.
Ettevõtlus:  freelance, töö galeriidega, maksevõimalused, dokumentide vormistamine ja ettevalmistamine müügiks. Näituse planeerimine ja ettevalmistamine.Laupäev
02.11.2024
10:00-17:00  

NART
Aleksei Gordin (1989) on kunstnik, kes tegeleb maali, fotograafia, video ja performance’iga. Aleksei õppis Eesti Kunstiakadeemias (bakalaureus, 2011) ja Kuvataideakatemiassa Helsingis (magister, 2016). Aleksei Gordini teosed kuuluvad Tartu Kunstimuuseumi, POCO, Leedu Rahvusliku Kunstigalerii, Kiasma kollektsioonidesse ning samuti erakollektsiooni Zuzeum.
Väljasõit Tallinnase: eesmärgiga külastada näituseruumi ning tutvuda Tallinna kunstiinstitutsioonide, näituste ja kunstnike stuudiotega.
Reede
08.11.2024
10:00-17:00 

Tallinn
Darja Popolitova
Grupitöö: Grupitöö juhtimine näituse korraldamise ja installeerimise osas.

Näituseavamine Tallinnas

Majutus Tallinnas on omal kulul, samas transport sinna ja toetus näituse loomiseks on korraldatud NARTi poolt.
Reede, laupäev
29.—30.11.2024
Darja Popolitova


Kõikidel kohtumisel osalemine on kohustuslik, ning kandideerija peaks arvestama, et ta nendel kuupäevadel saab tulla Narva või Tallinnasse. NART sõlmib kunstnike klubis osalejatega kokkuleppe, mis näeb ette programmist puudumise tasu, kui osaleja loobub omal soovil osalemast kolmel või rohkemal kohtumisel, välja arvatud juhul, kui tegemist on mõjuva põhjusega (nt programmis osaleja haigestub pikaajaliselt või ilmneb mõni muu ootamatu õppimist takistav asjaolu).

Ida-Virumaa kunstnike klubi toimub Briti Nõukoja P2P programmi toetusel. 

Lisainfo:
Darja Popolitova
d.popolitova@gmail.com