09.08.2020 12:00

all events

Sandra Kosorotova: Kreenholm Plants*

Sandra Kosorotova: Kreenholm Plants*

12:00⁠–⁠17:00

9. august 2020

Narva kunstiresidentuur, NART (Joala 18)

* “Kreenholmi taimed” / “Kreenholmi tehased” / “Kreenholm istutab”

Programm:

12:00 Jalutuskäik Sandra Kosorotovaga “Kreenholmi ümbruses kasvavad taimed ja söödav umbrohi”

12:30 Kogukonna aia rajamine residentuuri ümbruses koostöös noorteorganisatsiooniga VitaTiim. Tule ja tee endale peenar! Sellel aastal jõuab veel külvata redist, lehtkapsast, salatit ja maitsetaimi.

15:00 Ivan chai ja suupisted

Kui ma juuni lõpus NARTi jõudsin, sõitis tihtipeale ümber residentuuri hoone muruniiduk. Me palusime niitmise peatuda, ja juba paari päeva pärast hakkasid tuttvad vormid ennast muru vahelt ilmutama: võilille, käbiheina, kassiratta, naadi, nõgese, raudrohu, ristiku, vesiheina, takja ja muude söödavate “umbrohtude” lehed, mille tärkamist olin kevade jooksul oma aias jälginud. 

Umbrohtu peetakse mittesoovitud taimeks inimese poolt kontrollitud kohtades: põllumaal, aias, muruplatsil, pargis jne. Sõna “umbrohi” on omistatud ka taimele, mis kasvab või levib kontrollimatult, või mis tungis peale oma loomulikust kasvukohast väljaspool. Nii öelda sissetungivad liigid on tihti inimtegevuse tagajärg: taimed ja seemned, mis on inimeste poolt kas teadlikult või juhuslikult sisse toodud kohta, kus neil puuduvad loomulikud kasvu piirajad. Tihtipeale on “umbrohud” levima hakanud aedadest, kus neid on algselt kasvatatud söögi-, ravim-, dekoratiiv- või muul kombel kasulike taimedena. Paljud umbrohud on tuntud kui mulla rikastajad, taastajad ning struktuuri parandajad. Tihti peale võimaldavad nad varju teistele taimedele ja toitainet putukatele ja loomadele. 

Tegime ka maapinnast kõrgemale tõstetud juurviljapeenra ning külvasime sinna söödavaid kultuurtaimi. Samaaegselt selgus, et kohalik noorteorganisatsioon VitaTiim töötab samuti kogukonna aedade rajamise  projekti kallal ning tegime neile ettepaneku luua koos aed NARTi territooriumile.

Sandra Kosorotova tekstiili- ja tekstipõhine praktika paigutub kunsti ja disaini piirimaile. Enamik tema töid on kunstiteostena vaadeldavad ainult näitusesaalis – mujal toimivad need rõivaste, aksessuaaride ja interjööritekstiilidena. Viimasel ajal keskendub ta oma praktikas kohalikele ravimtaimedele, mida saab kasutada ka toiduks ja (tekstiilide) värvimiseks.

https://sandrakosorotova.com/